2016 si mai ales 2017 au fost anii in care Promedica s-a impus nu doar pe scena publica a lumii sindicale, dar mai ales au fost anii in care, la nivel national, Promedica a devenit o voce distincta si ambasadorul unor constiinte ALTFEL, care transmit clipa de clipa ca vrem o ALTFEL de tara, un ALTFEL de sistem sanitar, un ALTFEL de statut al corpului medical, ca vrem sa ne facem meseria ALTFEL si ca vrem sa ne crestem copiii ALTFEL, dar AICI.  Ca vrem sa fim fond si nu doar forma pentru pacientii nostri, cei care isi pun sperantele si vietile, intr-un mod atat de special, in mainile noastre.

Ce ne dorim pentru 2018? Ce altceva decat sanatate pentru noi si pentru domniile voastre. Si sanatate pentru Sanatate. Daca mai apoi, intru deplina sanatate si depline facultati mentale si caracteriale, vom putea sa ne inaltam din nou vocea, spiritul si actiunea astfel incat sa ii facem pe din ce in ce mai multi medici romani partasi si corp ai visului de a fi ALTFEL, cu atat mai bine. Iar daca nu, macar stim ca noi, cativa, cu sprijinul a sute de tacuti ce ne-au au stat in felul lor alaturi – am incercat din rasputeri, cu pret mare. Care pret si-a pus amprenta in multe aspecte ale vietilor noastre, insa mult mai mare ar fi fost pretul intrebarii din ochii copiilor nostri si din ochii tinerelor generatii de medici ce vin dupa noi: „Voi ce-ati facut, de ce-ati tacut, ce tara ne lasati?!”.

Sanatatea nu este un domeniu al turnului de fildes. Este parte integranta a Natiunii, alaturi de Educatie, Economie, Aparare, alaturi de tot ce inseamna politica Natiunii, fie ea interna sau externa. De aceea, mai mult ca oricand, pentru 2018 si de aici inainte avem nevoie de lideri reali, cu viziune si caracter, cu determinare de fier in a aduce Romania in locul in care fiecare cetatean sa se simta in siguranta. Pentru ca orice cetatean, din pacate, poate deveni pacient.

Medicina este locul unor intalniri multiple. In primul rand este locul unde mina care cere ajutor si vindecare se intalneste cu mina care ofera salvarea. Este locul intalnirii dintre toti componentii echipei medicale. Este locul intalnirii inimilor, dar este si locul in care medicul se intalneste cu sine insusi si cu Dumnezeu. De aceea, ne dorim ca 2018 sa devina timpul adevaratelor intalniri…

Va uram pace si belsug, multi ani si o constiinta vesnic treaza, va dorim sete de libertate!

Biroul Executiv al Sindicatului Promedica